Wrestling teams for boys and girls from the region participated in the Gladys Jung Invitational Wrestling tournament this past weekend in Bethel, November 30-December 2, 2023.
Joining the host team Glady Jung of Bethel was Akiachak, Aniak, Bethel Junior High, Chevak, Kwethluk, Mountain Village, Napakiak, Napaskiak, Quinhagak, Scammon Bay, St. Mary’s, Tuluksak, Tuntutuliak, and Independant wrestlers. Good job!
Gladys Jung Cranes Wrestling Invitational
Tournament Results
November 30-December 2, 2023
Elem/JH – 70
1st Paden Lott, Akiachak
2nd Leiland Olrun, GJE
3rd Carson Redfox, Mt. Village
4th Ari Kaiser, GJE
5th Brysen Simeon, GJE
6th Nathan Maxie, GJE
Elem/JH – 70G
1st Nora Lefferts, GJE
2nd Nekoda Simeon, GJE
3rd Trinae Andrew, GJE
4th Jadelyn Liskey, Tuluksak
Elem/JH – 77
1st Travis Andrew, Napaskiak
2nd Maya Iverson, GJE
3rd Jordan Charles, Akiachak
4th Norman Pleasant, Quinhagak
5th Jack Abalama, GJE
6th Eli Demantle, Tuluksak
Elem/JH – 77G
1st Kattleya Beaver, GJE
2nd Ashley Noes, GJE
3rd Roselyn Goetz, Mt. Village
4th Karrie Okitkun, GJE
5th Forfeit Forfeit, Kwethluk
Elem/JH – 84
1st George Ayapan, GJE
2nd Teil McIntyre, GJE
3rd Rose Rivers, Bethel JH
4th Liam Murrat, GJE
5th Novemtre George, St. Mary`s
6th Alex Sims, GJE
Elem/JH – 84G
1st Patsy Sundown, Scammon Bay
2nd Kaiya Jenkins, Napakiak
3rd Kimberly Wassilie, Akiachak
4th Starlynn Charles, Akiachak
5th Forfeit Forfeit, Unattached
6th Forfeit Forfeit, Tuntutuliak
6th Forfeit Forfeit, Kwethluk
Elem/JH – 91
1st Bradley Chaney, Napaskiak
2nd Cole Iverson, Bethel JH
3rd Seth Gilila, GJE
4th Cayson Ulroan, Chevak
5th Raiden Jackson, Akiachak
6th Andrew Charile, GJE
Elem/JH – 91G
1st Charla Amik, Mt. Village
2nd Cara Morgan, Aniak
3rd Tanisha Johnson, GJE
4th Kinsley Rousey, GJE
Elem/JH – 98
1st Dennis Andrews, St. Mary`s
2nd Lawson Pingayak, Independant
3rd Cayson Lott, Akiachak
4th Nolan Nicholas, GJE
5th Chase Nicolai, GJE
6th Raiden Goetz, Mt. Village
Elem/JH – 98G
1st Kylie Samuelson, Napaskiak
2nd Codi Hancock, GJE
3rd Elise Okitkun, Bethel JH
4th Ashlynn Joe, St. Mary`s
5th Goosie Atcherian, Chevak
6th Nova Kerr, GJE
Elem/JH – 105
1st Jackson Sipary, Napaskiak
2nd Mason Charles, Akiachak
3rd Daniel White, GJE
4th Joseph Lucas, GJE
5th Cole Moses, GJE
6th Frank Nelson, Napakiak
Elem/JH – 105G
1st Kelena Paukan, St. Mary`s
2nd Alisha Nicholai, Napaskiak
3rd Sasha Charlie, Scammon Bay
4th Anastasia Larson, Bethel JH
5th Forfeit Forfeit, Unattached
6th Kaydence Brink, GJE
6th Chanae Sundown, Scammon Bay
Elem/JH – 112
1st Paeton Gilila, Bethel JH
2nd Ethan Ramoth, Scammon Bay
3rd Silas Avalos, GJE
4th Forfeit Forfeit, Unattached
4th Antwan Jordan, Napakiak
6th Forfeit Forfeit, Kwethluk
6th Forfeit Forfeit, Tuntutuliak
Elem/JH – 112G
1st Mary-Kate Evon, Bethel JH
2nd Audrina Dull, Napakiak
3rd Tiare Tai, St. Mary`s
4th Sarah Murphy, Aniak
5th Alye Cleveland, Quinhagak
6th Violet Abalama, GJE
Elem/JH – 120
1st Christian Chandler, Scammon Bay
2nd Brenton Larson, Napaskiak
3rd Cryil Andrew, Napaskiak
4th Simon Chingliak, Akiachak
Elem/JH – 120G
1st Emilyn Herron, Bethel JH
2nd Isabelle Kerr, Bethel JH
3rd Ayla Kaganak, Scammon Bay
4th Beckey Willie, Napaskiak
5th Kira Walter, Mt. Village
6th Leeanna Beans, Mt. Village
Elem/JH – 130G
1st Adalyn Samuelson, Napaskiak
2nd Kaitlyn Wade, Bethel JH
3rd Stephana Larson, Napaskiak
4th Addison Heckman, St. Mary`s
5th Desiree Bird, St. Mary`s
6th Angela Amukon, Scammon Bay
Elem/JH – 140
1st Carver Hancock, Bethel JH
2nd Jayden Brown, Aniak
3rd Jack Charles, Mt. Village
4th Forfeit Forfeit, ATMS JH/ELEM
Elem/JH – 170
1st Carl Cleveland, Quinhagak
2nd Ralph Amik, Napaskiak
3rd Jordan Steeves, Aniak
4th Anderson Gill, GJE
Elem/JH – 170G
1st Riley Boyscout, Bethel JH
2nd Danielle Joekay, Napaskiak
3rd Isabella Fitka, Bethel JH
4th Lydia Slats, Chevak
5th Honey Herron, Bethel JH
6th Patricia Beans, St. Mary`s